Gdy pragniemy znaleźć dla bliskiej nam osoby dom seniora, chcemy wybrać ośrodek, w którym będzie miała zapewnioną fachową opiekę, czuła się komfortowo i spędzała miło czas z innymi podopiecznymi lub na przygotowanych zajęciach. Warto kilka istotnych czynników wziąć pod uwagę na etapie poszukiwań ośrodka dla starszej osoby z grona swoich najbliższych, aby podjąć najlepszą decyzję.

Lokalizacja ośrodka

Istotne znaczenie dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego ma miejsce, w którym ulokowany jest dom opieki seniora, dlatego też często są one położone w malowniczych miejscach, blisko natury, gdzie osoba starsza może przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Łączy się z tym inny ważny czynnik – abyśmy jako rodzina nie mieli także dużej odległości do ośrodka i mogli bez problemów odwiedzić bliską osobę.

Opieka medyczna

Do ważnych kwestii z pewnością można zaliczyć opiekę medyczną, która jest jednym z podstawowych czynników, których potrzebuje senior w domu opieki. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na elementy, które będą dostosowane do problemów zdrowotnych, z którymi zmaga się bliska nam osoba. Liczba osób, która opiekuje się podopiecznymi, rodzaje zabiegów i sprzęt, którym dysponuje ośrodek, to istotne czynniki, które możemy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Dodatkowe atrakcje w domu opieki dla seniora

Oprócz podstawowych świadczeń ważne jest również zapewnienie innych atrakcji, które będą umilały czas seniorowi podczas pobytu w ośrodku. Mogą to być zajęcia plastyczne, teatralne, bogato wyposażona biblioteka, a także wiele innych możliwości, które będą spotykały się z zainteresowaniem podopiecznych. Pobyt w ośrodku nie może równać się nudzie, gdyż nie będzie wtedy spełniał swojego założenia.

Zwrócenie uwagi na opinie

Bardzo często polegamy na poleceniach innych osób, dlatego też warto zapoznać się nie tylko z doniesieniami, z którymi możemy spotkać się w internecie na temat danego ośrodka. Warto też porozmawiać z samymi podopiecznymi domu opieki czy ich bliskimi, którzy będą w stanie nam udzielić cennych wskazówek.